Umre’nin Özellikleri Hac ile Benzerlik ve Farklılıkları

05 Aralık, 15:12

  Hac’dan farklı olan ancak yapılmasının hayırlı olduğu sayılan bir aktivitedir. Umre sünnet sayılan bir ziyarettir. Yılda bir ya da daha fazla kez kurban bayramı ile kurban bayramı arifesi dışında gerçekleştirilebilen eylemdir. Hacda vakfe ile kurban kesme varken Umre de bu tür aktiviteler yoktur. Umre ile Haccın benzerliği ise ihram, tavaf ve tıraş olmak denilebilir. Umre fiyatları ise gidilecek vakit, ulaşım şekli ve kalınacak yere bağlı olarak değişim göstermektedir.

Umre Nasıl Yapılır?

  Umre yılın istenilen bir zamanı gerçekleştirilen bir Kabe ziyaretidir. Ancak yapılmasının zorunluluğu ise mezhebe göre şekillenir. Zorunlu olduğunu düşünen İslam mezhepleri Şafi ve Hanbeli’dir. Bunun yanında zorunlu olmayan mezhepler ise Hanefi ve Maliki denilen iki mezheptir. Umre ziyareti öncesinde iki rekatlık bir rekata ek olarak niyet edilmelidir. Sonrasında telbiye denilen dini sözler söylenmesi, ihram ilk iki işlem sonunda olur, tavaf Kabe etrafında dönülmesi, Safa ve Merve tepeleri arasında yürünmesi işlemi olan say edilir ve Hacer – ül Esved’i öpmek denilen işlem sağ el ile dokunarak istilam da ek olarak yapılır bu beş işlem gerçekleştirilir. Bu ibadeti gerçekleştirmek isteyen kimseler Umre fiyatları hakkında birkaç firma ile görüşebilir.

Çok Yönlü Bir Yolculuk Umre

  Her yıl binlerce kişi Umre ibadetini gerçekleştirmek ister. Bunun için bir fiyat araştırması gerçekleştirir. Umre fiyatları oluşumunda birçok faktör göz önünde bulundurulur. Kudüs programı çerçevesinde bir yolculuk, yürüme mesafeli, servisli, otel yani konaklama yeri yanında yaşa göre bir fiyatlandırma listesi mevcuttur. Her ne olursa olsun bu güzel bir yolculuk olacak, ruhsal yönden bir rahatlama olanağı sunar. Hava yolu üzerinden gidilen bir güzergah sonrasında varılan yerde de birçok yer ziyaret edilir.