Tavaf'ın Yapılışı

04 Aralık, 17:12

Tavaf'ın Yapılışı

Eda Turizm olarak sizlere bu yazımızda tavaf nedir nasıl yapılır gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Tavaf", Hacer-i Esved köşesinden veya hizasından başlayarak tavaf niyetiyle Kâbe’nin etrafında yedi defa dönmektir.

Hacer-ül Esved hizasına gelmeden: "Allah’ım! Senin rızan için Umre tavafı yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle" diye niyet edilir.

        Tavafa başlamadan önce erkekler “Iztıba” yaparlar. Böylece Hacer-ül Esved’ in hizasına doğru gidilir. Bu esnada tekbir, tehlil getirilmesi ve dua edilmesi uygun olur.

        Hacer-ül Esved’ in hizasına varılınca, ellerin içleri Kâbe’ye doğru olacak şekilde namaza durur gibi omuz veya kulak hizasına kadar kaldırılıp "Bismillahi Allahu Ekber" denildikten sonra Hacer-ül Esved "istilam" edilir. İstilam, elleri Hacer-ül Esved’ in üzerine koyup onu öpmek demektir. Ancak her mevsimde bu mümkün olmamaktadır. Bu sebeple Hacer-ül Esved’ e uzaktan elle işaret edilip sağ avucun içi öpülmekle yetinilir. Hacer-ül Esved’ i istilam etmek sünnettir. Başkalarına eziyet etmek ise haramdır. Sünneti yerine getireceğim diye insanlara eziyet vermekten ve böylece haram işlemekten şiddetle sakınılmalıdır.

"Ey iman edenler, Allah'ın şiarlarına, haram olan ay'a, kurbanlık hayvanlara, (onlardaki) gerdanlıklara ve Rablerinden bir fazl ve hoşnutluk isteyerek Beyt-i Haram'a gelenlere sakın saygısızlık etmeyin. İhramdan çıktınız mı artık avlanabilirsiniz. Sizi Mescid-i Haram'dan alıkoyduklarından dolayı bir topluluğa olan kininiz, sakın sizi haddi aşmaya sürüklemesin. İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah'tan korkup-sakının. Gerçekten Allah (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır."