Umre'de Tavaf

05 Aralık, 14:12

Umre'de Tavaf

Eda Turizm olarak sizlere Tavaf nedir Sayt nedir ve okunacak dualardan söz edeceğiz.

Haceru’l-Esved’den başlayarak tekrar Haceru’l-Esved’e gelene kadar yapılan tura şavt denir. Yedi şavttan oluşan tura tavaf denir.

Haceru’l-Esved’e gelinir. Tekbir getirilip besmele çekildiktan sonra ve Haceru’l-Esved istilam edilip öpülür ve üzerine secde edilir. Çünkü Rasulullah aynen böyle yapmıştır. Eğer öpmek mümkün olmazsa el ile istilam edilir ve el öpülür. Şayet el ile istilam etmek de mümkün olmazsa el ile işaret edilir. Her şavtta bunu yapar. Umre'de Tavaf esnasında en çok dikkat edilmesi gereken yaşlılara zayıflara eziyet edilmemesidir. Rasulullah bu konuda birkaç sahabeyi uyarmıştır.
Sonra Kâbe sol tarafa alınarak tavafa başlanır. İlk üçü şavtta koşarcasına hızlı bir şekilde yürünür. Kalan dört şavtta ise normal bir şekilde yürünür. Rükn-ü Yeman’yi istilam etmekte de büyük sevap vardır. Ancak mümkün olmazsa işaret etmek gerekmez.
Tavaf esnasında sağ omzun açılacak şekilde ihramın sağ koltuk altında geçirilip sol omzun üzerine atılması gerekir. Ancak tavaf bittiğinde tekrar sağ omuz da kapatılır.
Tavaf esnasında okunacak özel bir dua yoktur. Dileyen dilediği şekilde dua edebilir. İsteyen Kur’an’da okuyabilir.