Mikata İhrama Girmek

05 Aralık, 14:12

Mikata İhrama Girmek

Eda Turizm olarak sizlere ihram hakkında kısa bilgiler vereceğiz öncelikle herkezin aklına takılan soru şu Mikatta İhrama girmek şart mı?
Mikatta ihrama girmek şart değildir. Çünkü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den evinde ihrama girdiğine dair rivayetler de vardır.Siz değerli dostlarımız havaalanında ihrama girip öyle uçağa binmeleri caizdir. Ancak ihramsız bir şekilden mikatı geçmek caiz değildir.”
İhrama girmeden önce havaalanına girildiğinde artık kişi niyetini alır. Diğer amellerin aksine özellikle hacda niyetin sarahaten dille söylenmesi gerekir.
İlk söylenecek dua:
“Allahumme İnni Urîdu’l-Umrate Feyessirhu lî.”
Sonra ihrama girilir. Akabinde yüksek sesle:
“Lebbeyk Allhumme bi Umratin” denilir. Bu söz kişinin umreye niyetlendiğini gösterir.
İhram için özel bir namaz yoktur. Ancak Medine’den gelenler için mikat mahalli olan Zu-l Huleyfe’ye gelindiğinde ihramdan sonra namaz kılınır. İhrama girildiği için değil mekânın bereketi ve özelliği sebebiyledir.
Sonra kişi telbiye getirir ve bunu oldukça çok yapmalıdır. Harem-i Şerif’e ulaşana kadar telbiye getirmeye devam eder. Kâbe’ye girdiği anda telbiyeyi bırakır.
Telbiyenin şekli:
لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ لَبَّيْكَ، لَبَّيْكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ لَبَّيْكَ، إِنَّ الْحَمْدَ، وَالنِّعْمَةَ، لَكَ وَالْمُلْكَ، لاَ شَرِيكَ لَكَ

“Lebbeyk Allahumme Lebbeyk, Lebbeyke Lâ Şerîke leke Lebbeyk, İnne’l-Hamde ve’n-Nîmete Leke ve’l-Mülk Lâ Şerîke Lek…”