MEKKE’YE GİRİŞ DUASI

05 Aralık, 11:12

MEKKE’YE GİRİŞ DUASI

Değerli dostlarımız Eda Turizm olarak sizlere Umre ve Hac ziyaretiniz boyunca bilmeniz gereken dualar için klavuzluk edeceğiz.

اَللّٰهُمَّ اجْعَلْ لِي بِهاَ قَرَاراً، وَارْزُقْنِي فِيهَا رِزْقاً حَلاَلاً، اَللّٰهُمَّ إِنَّ هَذاَ الْحَرَمَ حَرَمُكَ، وَالْبَلَدَ بَلَدُكَ، وَاْلأَمْنَ أَمْنُكَ، وَالْعَبْدَ عَبْدُكَ، جِئْتُكَ مِنْ بِلاَدٍ بَعِيدةٍ بِذُنُوبٍ كَثِيرَةٍ، وَاَعْمَالٍ سَيِّئَةٍ، أَسْأَلُكَ مَسْأَلَةَ الْمُضْطَرِّينَ إِلَيْكَ، اَلْمُشْفِقِينَ مِنْ عَذاَبِكَ، أَنْ تَسْتَقْبِلَنِي بِمَحْضِ عَفْوِكَ وَأَنْ تُدْخِلَنِي فَسِيحَ جَنَّتِكَ، جَنَّةِ النَّعِيمِ. اَللّٰهُمَّ إِنَّ هَذاَ حَرَمُكَ وَحَرَمَ رَسُولِكَ، فَحَرِّمْ لَحْمِي وَدَمِي وَعَظْمِي عَلَي النَّارِ، اَللّٰهُمَّ آمِنِّي مِنْ عَذَابِكَ يَوْمَ تَبْعَثُ عِبَادِكَ أَسْئَلُكَ بِأَنَّكَ أَنْتَ الله َ لاَإِلَهَ الاَّ أَنْتَ الرَّحْمٰنُ الرَّحِيمُ، أَنْ تُصَلِّيَ وَتُسَلِّمَ عَلَي سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَي آلِهِ تَسْلِيماً كَثِيراً أَبَداً.

“Allah`ım! Davetine uyarak senin emniyetinde olan Mekke şehrine gelmiş bulunuyorum. Burada huzur içinde ikamet ve ibadet etmemi, maddî ve manevî güzel nimetlerle rızıklanmamı nasip eyle. Allah`ım! Burası, senin kendine Harem olarak tayin ettiğin, emin kıldığın ve yalnızca mü` min kullarını davet ettiğin beldedir. Ben de senin kulunum, uzak beldelerden pek çok günah ve kötü amellerle senin huzuruna geldim. Sana olan imanımdan do-ayı azabından korkarak, zorda kalıp yine sana sığınan kişinin istediği gibi, beni affınla karşılamanı, rahmetinle bağışlamanı ve affedilmiş kulun olarak haremine kabul edip Na’im cennet-lerine almanı istiyorum. Allah`ım! Burası senin de Resulünün de haremidir. Benim etimi, kanımı, kemiklerimi ve bütün vücudumu Cehennem ateşinden azat eyle. Allah`ım! Beni hesap gününün dehşetinden ve azabından emin kılarak koru. Rabbim bütün bunları yalnızca senden istiyorum ve kesin olarak inanıyorum ki sen Rahmân ve Rahîm olan bir tek Allah`sın. Senden, Efendimiz Hz. Muhammed`in (s.a.v.) ve ehlibeytinin dünya ve ahirette makam ve mertebelerini yüceltmeni niyaz ediyorum.”

Bu dualar ve telbiyelerle otele kadar gelinir ve uygun bir vakitte abdest alınarak Umre ziyaretinizi yapmak üzere telbiye ve tekbir söyle-nerek Harem-i Şerif’e gidilir, Mescid-i Harem’in girişine gelince telbiye kesilir; tevazu ve huşu ile içeriye girilir. Kâbe`yi görünce Tekbir ve Tehlil getirilir.