Haccın Farzları Nedir

06 Aralık, 08:12

Tamamen sosyal bir din olan İslam’daki ibadetler arasında bulunan hac çok özel bir yerde durmaktadır. Zira hac vazifesi ile beraber Müslümanlar dünyanın dört bir tarafından Kâbe’ye gelerek bir arada olmanın mutluluğunu yaşamaktadır. Bütün Müslümanları din, dil, ırk, ekonomik, sosyoekonomik yapı gibi hiçbir ayrıma tabi tutmadan eşitlemekte olan hac ibadeti bu sebeple oldukça manidardır. Kurumumuz tarafından sunulmakta olan hac turlarına katılan pek çok müşterimiz haccın farzları nedir diyerek merak etmektedir. Bu noktada haccın üç farklı farzının bulunduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bunlardan birincisi olan ihram hacdan önce yapılarak hac sırasında sürdürülmesi gereken bir farzdır.

Haccın Farzları Nedir Vakfe Nasıl Yapılır?

 Hac ibadetinin farzları arasında bulunan vakfeye durmak oldukça önemli bir aşamadır. Haccın farzları nedir sorusunda yer alan vakfeye durmak Kurban Bayramı'ndan önceki arefe günü gerçekleştirilmektedir. Arefe günü Arafat diye anılmakta olan yerde ikindi ve öğle namazlarından sonra vakfeye durulmaktadır. Ancak vakfeye durulacak yerler Vadi-yi Urene diye anılan yer haricindeki başka lokasyonlar olmak zorundadır. Vakfeye durulduğunda öğle ve ikindi namazından sonra orada bulunan imam dua eder ve bütün Müslümanlar da bu duaya âmin derler. Son derece birleştirici bir farz olan vakfeye durmak Müslümanların duygu yoğunluğunun yaşandığı ibadetlerin başında gelmektedir.

Haccın Farzları Nedir Tavaf-ı Ziyaret Nasıl Yapılır?

 Pek çok Müslüman için görülmesi gereken yerlerin başında Kâbe gelmektedir. Eğer Kâbe’yi belirlenmiş olan dönemde ziyaret ederseniz hac vazifesini yerine getirmiş olursunuz. Haccın farzları nedir sorusunda üçüncü olan farz tavaf-ı ziyaret yani Kâbe-i muazzamayı tavaf etmektir. Tavaf, Mescidi haramda bulunan Kâbe-i Muazzama'nın etrafında dönmektedir. Dönüş sayısı olarak 7 belirlenmiştir ve bunun dördü farz üçü vaciptir.