Haccın Amacı Nedir

06 Aralık, 09:12

 Haccın Amacı Nedir

Hac ibadeti Müslüman dünyası için önem arz eden ibadetler arasında yer alır. Müslümanların kutsal topraklarını belli şekilde ve belirli zamanlarda ziyaret etmeyi ifade eden hac ibadetinin anlamı başkadır. Haccın amacı nedir denildiğinde Müslümanların bir arada ibadet etmeleri ve dua etmeleri ile zengin ve fakir, siyah ile beyaz ve birçok konuda ayrımların ortadan kalkarak Allah’ın huzuruna çıkmalarını şeklinde açıklanabilir. Hac ibadeti bunun yanı sıra pek çok amaç ile birlikte yerine getirilir.

Haccın Amacı Nedir ve Ne Zaman Yapılır?

  Haccın amacı nedir sorusu için verilebilecek bir diğer cevap ise dünyanın yüklerinden arınarak ibadet etmek görülebilir. Dünyalık olarak değerlendirilen her şeyden uzaklaşarak ahirete yaklaşmanın bir nevi hazırlığı yapılmasıdır. İhrama girildiğinde kefen giyilmiş gibi bir his ile ölüme yakınlık hissedilebilir. Hac ibadetinin gerçekleştirilebilmesi için belirli zaman diliminde belirli yerlerin ziyaret edilmesi gerekir. Bu zaman dilimi ise arefe günü ile Kurban Bayramı günlerini içerir. Hac ile ilgili diğer görevlerin Zilhicce ayının ilk on günü, Şevval ve Zilkade aylarında tamamlanarak ibadetler yerine getirilmiş olur.

Haccın Amacı Nedir ve Hac Turları

Haccın amacı nedir sorusu için verilecek bir diğer cevap ise sıkıntılara sabretme olabilir. Hac ibadeti sürecinde vakfe yapma, Kâbe’yi tavaf etme ve Safa ile Merve arasında say etme gibi zaman dilimlerinde zorluklar ile mücadele ederek ibadetin hazzını yaşamak en güzel hislerden görülür. Hac ibadeti için ülkemizde ve dünya genelinde farklı turlar bulunur. Her bir tur fiyat olarak farklı seçenekler ile sunulur. Bu farklılığın temelinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi hizmetlerin türlerindeki farklılık bulunur. Otelin yakınlığı ve özellikleri ile diğer hizmetlerdeki farklılıklar turların fiyatlarını değiştirir.