Hacca Gitmek Nedir Nasıldır?

06 Aralık, 09:12

Hacca Gitmek Nedir? Hac İslam’ın 5 şartından biridir. Kabe’i ve orada ibadet için olan özel yerleri belirtilen saat ve zamanlarda usulüne uygun bir şekilde ziyaret edilerek yerine getirilen farz olan ibadettir.

Haccın yapılma sebebi Allah’ın rızasını kazanmak ve peygamber efendimizin güzelliği hoşnutluğu içinde olarak ibadet etme amacı ile huzurlu toprakları ziyaret ederek ibadet etmek içindir. Gücü yeten sağlıklı olan ve maddi durumu müsait olan herkese hac bir kere farzdır. Bu ibadeti yerine getiren kişiler hacı denmektedir. Hac hem bedenle hem mal ile yapılan ibadettir.

Hac Farz Olan Kişiler

  • Hacca gidip gelinceye kadar ailesinin maddi yükünü almış olmak
  • Hem beden olarak hem de mali olarak hazır bulunmak
  • Sağlıklı olmak
  • Hür ve akıllı olmak
  • Gidip gelmek için yeterli vakti olmak gereklidir.
  • Haccın 3 farzı bulunmaktadır: ihram giymek, Kabe-i tavaf ve Arafat tavaf

Haccın Önemi

Hacca Gitmek Nedir? Sorusunun cevabı,  Hacca giden kişi yüzlerce Müslüman ile bir araya gelir. Oradaki kalabalık mahşer günü olan kalabalığa benzemektedir. İnsanlar mahşer gününü hatırlayarak o gün verecekleri hesaplar akıllarına gelir. Kendileri ile baş başa kalarak kendi hayatlarını gözden geçirirler. Böylelikle kendi hatalarını düzeltme ve yaptıkları yanlışları gözden geçirme fırsatı bulurlar. Huzur dolarak ibadetlerini layığınca yerine getirirler. Allah’ına vermiş olduğu tüm nimetlere şükrederek günahlarına tövbe eder.

Uluslararası boyutu da vardır.

Tüm hac vazifesinde olan Müslümanlar diğer ülkelerdeki farklı kültürlere mensup Müslümanlarla tanışarak düşünce ufuklarını geliştirirler. İnsanların eşitlik adalet duyguları da anlamadan gelişir ve güzel hal alır. Hacda zengin fakir, yüksek alçak, büyük küçük kavramlar kalmadan herkes aynı zorluklarla karşılaşarak eşit ölçüde kardeşlik duygularına sahip olurlar, bu duygularda birlik ve beraberlik duygularının adımlarını atmamıza yardımcı olur. Hac tarihi hicri takvime göre belirlenip güneş yılını temel almaktadır. Her yıl hac görevi 5 gün sürmektedir. Genellikle hac görevi miladi takvime göre her yıl değişmekte ve 11 gün daha önce başlamaktadır.

33 yılda bir hac görevi miladi takvime göre yılda 2 kez denk gelir bu olay da en son 2006 yılında görülmüştür.

Hac görevi aşamaları şöyledir;

İhram

Haccın ilk günü: Tavaf ve Say

Haccın 2. Günü: Arafat ve müzdelife

Haccın 3. Günü: Şeytan taşlama ve hac kurbanı, saç tıraşı, ihramdan çıkma

Veda tavafı

Hacca Gitmek Nedir? Bu görevler bittikten sonra her Müslüman Medine kentini ziyaret etmek ister ve Medine Müslümanlar için 2. Kutsal şehirdir burayı gezerken ihrama girmek gerekmez.