Hac ve Umre Bilgileri

06 Aralık, 07:12

HAC VE UMRE BİLĞİLERİ

Hac ve Umre bilğileri, nedir ve nasıl yapılır bu niyeti taşıyan ya da merak eden birçok kişinin aklında soru olarak kalabiliyor. İslam dinine mensup olan Müslümanların hac ve umre birbirinden farklı olmak üzere yılın belirli dönemlerinde kutsal sayılan topraklara yaptıkları ve bazı kurallar çerçevesinde yaptıkları dini bir ritüel şeklidir. Hac ya da umreye gitmelerine bağlı olarak inananlara hacı ya da umreye giden olarak adlandırma yapılabilmektedir. Hac ve umre bilgileri elbette bu yazdıklarımız kadar sınırlı değildir.

Hac Nedir.

Hac ve Umre bilğileri, sahibi olmak için ayrı ayrı ikisinin de ne demek olduğunu özetlemekte fayda var. Hac, belirli zamanlar aralığında, dinen belirli yerleri bazı kurallar çerçevesinde ziyaret etmektir. İslam dininin beş şartından bir tanesi hacca gitmektir. Yani, İslam dininde Müslümanların ömürlerinde bir defa Kabe’yi ziyaret etmeleri farzdır. Bu ibadet esnasında belirlenmiş bazı kurallar bulunmaktadır bu ibadet süresince bu kurallara mutlak suretle uyulmalıdır.

Umre Nedir.

  Hac ve Umre bilğileri, sahibi olmak için sürekli soru işareti uyandıran umre nedir sorusunun da cevabının net bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir. Umre, hacdan farklı olarak yılın (hac dönemleri ya da teşrik tekbirlerinin getirildiği 5 gün dışında) birçok dönemi ve özellikle Ramazan ayı tercih edilip gidilebilecek olan bir ibadet şeklidir. İslam dininde oldukça sevap olduğu düşünülen bu ibadetin farzı İslam dini gereğince 2 defa olarak belirtilmektedir. Umre de tıpkı hac ibadeti gibi belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilen bir ibadet şeklidir.

Hac ve umre ibadeti için belirleteceğiniz dönemler ve tur firmaları büyük önem arz etmektedir. Bu ibadeti huzur dolu tamamlayabilmeniz için sizlere en uygun konaklama ve seyahat imkanlarını sunmaya hazır olan firmamız ile gönlünüz rahat olacak.