Hac Nedir ve Ne Zaman Yapılır

05 Aralık, 15:12

  Her dinin kendi içerisinde hüküm ifade eden ibadetleri bulunmaktadır. İslamiyet için bu ibadetlerin içerisinde hepsinin ayrı bir yeri vardır. Her bir ibadet ile Müslümanlar kurtuluşu ve cennete kavuşmayı arzu etmektedir. Hac ibadeti de Müslüman açısından önemli bir ibadeti ifade etmektedir. Pek çok kişi hac nedir sorusuna cevap aramaktadır. Hac en geniş anlamı ile belli zaman diliminde belli yerleri belli şekiller ile ziyaret etmeyi ifade eden bir ibadettir. Hac ibadeti Müslümanlara has bir ibadet olmakla birlikte tüm İslam âlemini bir araya getiren bir ibadettir.

  Hac nedir şeklinde sorulduğunda hac ibadetinin belli şekil ve usulleri olduğu belirtilmelidir. Bu usullerin en başında hac ibadetinin belli dönemler itibari ile yapılması gerektiğidir. Hac yapılmış olması için ziyaret edilmesi gereken yerlerin mutlaka hicri takvime göre Zilhicce ayının ilk on gününde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Hac ibadeti, Müslümanların yaptığı ve İslam dini için hüküm ifade eden diğer ibadetlerde olduğu gibi belli şartların yerine getirilmesi gereken bir ibadettir. Bu sebeple de bu zaman aralığı dikkate alınarak hac ibadeti gerçekleştirilmelidir.

Hac Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Hac ibadetinin yerine getirilmesi için belli zaman aralığında yapılmasından başka şartlarda bulunmaktadır. Hac nedir sorusunun cevabı bu şartlarda bulunmaktadır. Hac ibadeti ihrama girmek ile başlamaktadır. İhrama giren hacı adayları daha sonra Kabe’yi tavaf sürecini gerçekleştirmektedir. Tavaf sonrasında Safa ve Merve tepeleri arasında sa’y etme aşamasını gerçekleştirirler. Kurban Bayramının arefesinde Arafat’ta vakfe yapılması sonrasında şeytan taşlama süreci gerçekleştirilir. Ardından kurban kesme kısmı tamamlanır. En son aşamada ise traş olunduktan sonra ihramdan çıkılır. Bu işlem sonrasında ziyaret tavafı ve veda tavafı da yapılır. Hac süreci İslam dini için hüküm ifade ettiği için bu süreçler uzman kişiler ile birlikte yapılmalıdır.